چرا هر کودک باید حداقل یکبار نقش کشاورز کوچک را اجرا کند؟

همگی قبول داریم که لحظات فراموش نشدنی هر شخصی، آن بازه‌هایی است که با پدر و مادرش مشغول انجام کاری شده است. حال چه بهتر که آن فعالیت، بابِ طبعِ کودک و دوران کودکی‌اش باشد. فقط برای یک لحظه تلاش کنید یک تصویر، هر چند کوتاه از روزهای اول شکل‌گیری حافظه خود باز آفرینی کنید. شخصیت کودکی شما عاشق بازی با آب و خاک و گل نیست؟

حتما که هست. به همین خاطر نه تنها به صورت تجربی، که یافته های علمی نیز نشان می‌دهند بهتر است والدین برای چنین فعالیت‌هایی با فرزندان خود وقت مشخصی داشته باشند. یکی از سودمندترین فعالیت‌ها، باغبانی و کشاورزی کودک است. ما برای ادعای خود شواهدی قابل اتکا داریم، اگر در برابر ساختن ذهنیت، شخصیت و روح و روانِ کودک خود احساس مسئولیت می کنید، پیشنهاد می کنیم ادامه‌ی مطلب پیش رو را از دست ندهید. فواید کشاورزی کودک را به طور مختصر می‌توان در5 دلیل اصلی زیر خلاصه کرد:

  1. ایجاد پیوندهای قدرتمند خانوادگی: آیا به جز صرف ناهار و وعده های غذایی، تماشای سریال یا یک رقابت ورزشی، عامل دیگری وجود دارد که اعضای خانواده‌ی شما را به هم پیوند دهد؟ البته که این دست از فعالیت ها از هیچ بهتر است، اما می‌تواند خیلی بهتر باشد. به این دلیل باغبانی و کشاورزی کودک مورد تاکید است، به این خاطر که تمامی خانواده درگیر می شوند. در این هنگام برای آن که دغدغه‌های کشاورز کوچک برطرف شود، همه ی اعضای خانواده متحد، درکنار هم و برای یک هدف تلاش می‌کنند تا کشاورز کوچک خانواده‌شان به نتیجه دلخواهش دست پیدا کند.
  2. مصرف سبزیجات و غذاهای سالم: دقیقا نمی دانیم چرا، ولی اکثر کودکان دربرابر مصرف سبزیجات و گیاه های سبز، فورا مقاومتی عجیب و غریب از خود نشان می‌دهند. کشاورزی کودک این اتفاق را از بین برده و نه تنها کشاورز کوچک قصه ما عادت‌های غذایی سالم‌تری پیدا می کند، بلکه تمامی اعضای خانواده می‌توانند عادت‌های غذایی سالم‌تری را تجربه کنند.
  3. آشنایی و ایجاد پیوند با طبیعت و دریافت دغدغه های محیط زیستی: این مورد را خیلی توضیح نمی دهیم چون واضح و روشن است. زندگی مدرن، انسان امروزی را از اصل خود و مادر خود که همان طبیعت باشد، دور کرده است. تجربه‌ی کشاورز کوچک به کودک کمک می‌کند که از همان سنین کم با طبیعت انس بگیرد و این انس و الفت را سالیان دراز حفظ کند. وقتی در اخبار اعلام می شود که هزار هکتار جنگل در آتش سوخت، واکنش کودک شما چیست؟ برای اینکه یک انسانِ هماهنگ و همگام با طبیعت، پای به اجتماع بگذارد، نیاز است تا بعضی از مسائل را شخصا تجربه کند. اگر کودک شما تنها یک درخت را خودش بکارد و یا کشاورزی تنها چند متر زمین را خودش به عهده بگیرد، آن گاه اوضاع و واکنش کودک شما به مسائل زیست محیطی تفاوت زیادی خواهد داشت.
  4. ایجاد قدرت حلِ مساله و فراگیری سیستم علت و معلولی: فرزند شما همیشه کودک نخواهد بود و متاسفانه روزی حمایت شما را پشت خود احساس نخواهد کرد. در آن زمان است که عیار تربیت فرزندِ شما مشخص می‌شود. آیا کودکِ دیروز می‌تواند امروز از پسِ چالش‌های پیش رویش برآید؟ دست و پنجه نرم کردن با طبیعت و رام ساختن نا ملایمات در مسیرِ کشاورزی، یک کودک را ورزیده می سازد. از منظر فلسفی نمی‌گوییم(زیرا ممکن است اصلِ علت و معلول را قبول نداشته باشید)، اما در فیزیک انسانی و طبیعی هر کنشی، واکنشی در پی دارد. این که کودک شما درک کند آن چه درو می‌کند،حاصل همان فرایند کاشت و داشتی است که طی کرده، مطلبی نیست که در جایی به جز فرایند کشاورزی به دست آید.
  5. تمرینِ خلاقیت و ارتقای روند یادگیری: چیزی که شما در اختیار کودک قرار می‌دهید چند متر زمین است و کمی بذر و چند وسیله مورد نیاز برای کشاورزی. الباقی کار تمام و کمال، بسته به خلاقیت کشاورز کوچک شما، متغیر خواهد بود. این جمله را از ما داشته باشید، جایی بهتر از زمین، باغ و باغچه نمی‌تواند خلاقیت انسان را به چالش بکشد.حتما خوانده‌اید و شنیده‌اید که محشور بودنِ با گیاه روند یادگیری علمی فرزندان را ارتقا می‌دهد، اما منظور ما تنها درس های مدرسه نیست. در این دوره و زمانه کسانی برنده هستند که از هر رویدادی درس بگیرند. وقتی که فرزند شما حین باغبانی و کشاورزی، حرکت یک ستون مورچه را زیر نظر گرفت و با دقت مورد بررسی قرار داد، به تاثیر مطلوب این گفته‌ها پی خواهیدبرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 11 =